sobota, 2 stycznia 2016

II NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU

                 

„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz [posłanym], aby zaświadczyć o światłości. Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat  Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył” 

Kontemplując ziemskie życie Jezusa, Jego słowa i czyny, możemy w sposób mglisty, jakby za zasłoną uchwycić „coś” z niezgłębionej tajemnicy Boga. W Jezusie my, ludzie, oglądamy Boga i Jego miłość. I w Jezusie uzyskujemy intymną więź z Ojcem. Kontemplując serce Jezusa, oglądamy chwałę Boga.
Naszym powołaniem na ziemi nie jest jedynie kontemplacja Jezusa. Powinniśmy, podobnie jak On stawać się zwierciadłami, odbijającymi w sobie i swoim życiu Jego piękno, miłość, głębię, prawdę…
Przyjęcie Jezusa, Słowa Ojca czyni nas dziećmi dobrego Boga. Słowo to przejęte ze słownictwa rodzinnego budzi uczucie bliskości, ufności, bezpieczeństwa, pewności i szacunku.  Bóg jest Ojcem i Matką, ale też Kimś, kto przekracza nasze ludzkie sposoby obrazowania.
Bycie dzieckiem Boga Ojca sprawia, że możemy zwracać się do Niego jak Jezus: Abba, Ojcze (wręcz: Tato, Tatusiu!). Słowa tego w czasach Jezusa używały dzieci w stosunku do ziemskich ojców, nikt natomiast nie ośmieliłby się zwrócić w ten sposób do Boga. Jezus zachęcając nas (w modlitwie Ojcze nasz), by tak rozmawiać z Bogiem, wprowadza nas w intymną więź, jaka łączy Go z Ojcem. Bóg i Ojciec Jezusa Chrystusa jest również naszym Bogiem i Ojcem .
Bóg jest naszym Ojcem; my jako dzieci wszystko zawdzięczamy Jemu. Otrzymujemy łaskę po łasce. Stąd powinna rodzić się w nas,  synach i córkach dobrego Ojca, wdzięczność prowadząca do działania, by imię Boga Ojca było uznawane przez wszystkich, a Jego miłość rozszerzała się w świecie i w naszych sercach.
Jakim „zwierciadłem” jestem ja? Czy jestem dumny z „mojego Ojca” w niebie? W jaki sposób zwracam się do Boga w mojej modlitwie (rozmowie z Nim)? Za jakie łaski powinienem szczególnie dziś podziękować?

2 komentarze:

  1. "Bóg jest Ojcem i Matką, ale też Kimś, kto przerasta nasze ludzkie sposoby obrazowania"
    Dlatego powinniśmy dązyć do coraz lepszego poznawania i szukania Go poprzez czytanie Pisma Św i przez sakramenty Pokuty i Eucharystii. Sakramenty umożliwiają nam bycie w bliskości Boga, powinniśmy o tym pamiętać i z tej Obecności czerpać...., czerpać z Mądrości,
    żeby moc odróżnić to co nas buduje, od tego co nas niszczy. To co nas buduje to umiejętność przebaczania, a drugi budujący czynnik, to modlitwa. W ostatnią niedzielę nasz ksiądz zachęcał do modlitwy różańcowej, mówił o potędze Różańca, którego zły tak się boi.
    Mamy wspaniałego kapłana; jest mądry, pokorny, niestrudzony i otwarty na ludzi. Wszystkie powyższe myśli pochodzą z niedzielnej homilii. Takich kapłanów mamy mnóstwo, mamy też świetne siostry zakonne i tego Kościoła trzeba bronić bo jest święty, powszechny i apostolski.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście , że winniśmy czytać Pismo św. bo nieznajomość Pisma św. jest nieznajomością BOGA. Dzięki Krysiu za komentarz i świadectwo o Twoim kapłanie :) Pozdrawiam :)

      Usuń