Siostra Marta serdecznie zaprasza...
sobota, 13 maja 2017
V NIEDZIELA WIELKANOCNA
„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę». Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście». Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy». Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca?” Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła! Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca”.
Odchodząc do Ojca Jezus zapewnia uczniów, że zabierze ich „do Siebie”, do domu swego Ojca. Jest to poczucie ciepła, intymności, serdeczności, które stanowi o czuciu się u siebie w domu. Natomiast słowo „mieszkanie” przypomina antyczny budynek klasztorny, który jest otwarty, gościnny, ma wiele pomieszczeń, w którym doświadcza się braterskiej atmosfery życzliwości, przyjaźni i miłości, „który jest jakby Arką Noego, gdzie każdy odnajduje się jak u siebie w domu”.
W domu Ojca jest wiele mieszkań. Każdy więc może z zaufaniem przyjąć, że również dla niego. Nie musimy być idealni, doskonali, perfekcyjni duchowo czy moralnie, absolutnie wierni. Zresztą nikt z nas takim nie jest. Wystarczy, że zawierzymy i zaufamy Jezusowi i Bogu Ojcu.
Po zapewnieniu Jezusa, że jest drogą do domu Ojca, Filip prosi: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. W ten sposób wyraża myśli i pragnienia, które nurtowały Apostołów i nurtują każdego człowieka żyjącego na ziemi. Pragniemy zobaczyć Boga. Ale nie tylko zobaczyć. Chcemy Go dotknąć, objąć, zrozumieć, i często zamknąć we własne wizje, schematy, pragnienia, potrzeby.
Na pytanie Filipa Jezus odpowiada: „Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca”. I dodaje z wyrzutem: „Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie?” Jezus przyszedł, aby objawić, odsłonić prawdziwe oblicze Ojca. Odtąd nie można mówić o Bogu, nie mówiąc o Jezusie z Nazaretu. Bóg niewidzialny, niedotykalny, przekraczający wszelkie wyobrażenia o Nim chce być poznany, spotkany i kochany w swoim Synu, który stał się człowiekiem. Jaki Ojciec, taki Syn: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10, 30).
W pewnym stopniu doświadczymy czy przenikniemy tajemnicę „osobowości Boga”, gdy przez wiarę zgodzimy się ujrzeć Go w Jezusie Chrystusie. Osoba Jezusa, Jego życie, słowa, czyny, Jego miłosierdzie, dobroć, miłość są najdoskonalszym odbiciem oblicza i Serca Boga. Jedynie Jezus rzeczywiście widział Boga, ponieważ sam jest Bogiem. Spoczywa w sercu Boga. Pozostaje w najbardziej intymnej więzi z Ojcem. I ten Jezus, który jest odbiciem Ojca, stał się człowiekiem, przyjął ciało, wstąpił w naszą historię.
Kontemplując Jego ziemskie życie, Jego słowa i czyny, możemy uchwycić coś z życia niezgłębionej tajemnicy Ojca. W Jezusie my, ludzie, oglądamy Boga i Jego miłość. I w Jezusie uzyskujemy intymną więź z Ojcem. W Nim możemy niejako spoczywać w sercu Ojca.
Ale Jezus idzie jeszcze krok dalej. Oblicze Boga można odnaleźć w człowieku, w uczniu Jezusa, w nas samych. „Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni”. Nasze czyny, podobne do czynów Jezusa, a nawet większe, objawiają Boga. Są to czyny przebaczenia, miłosierdzia, ofiary, poświęcenia, dobroci, miłości…
Jak wyobrażam sobie „dom Ojca”? Czy wierzę, że jest w nim również miejsce dla mnie i moich bliskich? Czy mam świadomość, że człowiek jest odblaskiem piękna Boga? W jakim stopniu poznałem już prawdziwe oblicze Ojca?
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mój problem polega na tym, że nie wyobrażam sobie domu Ojca. Jak poznać prawdziwe oblicze Boga kiedy wszystko na uwięzi; oczy patrzą a nie widzą, uszy [we czwartek laryngolog mi je przepłukał], i tak nie słyszą. Tylko głupie serce w piersi kołacze i...płacze, że nie potrafi ciało zapanować nad swymi emocjami i niedoskonałościami. Co z tego, że bezustannie powtarzam, niczym mantrę, słowa Jezusa; "Niech się nie trwoży serce wasze...." kiedy się trwoży, świadome swej niedoskonałości i bezsilności. Zaufać, zawierzyć Panu- łatwo powiedzieć.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam :)
Dlatego PAN nas takich ułomnych kocha, a jeszcze jak widzi, że my z tym się trudzimy i chcemy być lepszymi, a nie wychodzi, tym bardziej ON nas kocha. Zaufać,zawierzyć nie jest łatwo powiedzieć, ale oddać wszystko w JEGO ręce szczerze nie zostawiając sobie nic , myślę, że tego od nas ON oczekuje. Dajmy szansę BOGU. Pozdrawiam :)
UsuńObawiam się, że z tym miejscem dla mnie może być kłopot, bo po moich czynach nie widać, by to Jezus przeze mnie działał.
OdpowiedzUsuńA skąd to wiesz ????? Dla każdego jest tam miejsce :) tylko czy tam dążymy ???? Leszku, już raz Ci to pisałam, ale powtórzę, nie bądź zbyt surowy dla siebie . BÓG patrzy na serce, a nie tak jak my na czyny:) Pozdrawiam Cię :)
UsuńKochani, to co Pan Jezus mowi do uczniow w tej Ewangelii to tak jest! Przekonuje sie o tym kazdego dnia. To jest instrukcja. Majac uwage na Panu Jezusie w Pismie Swietym poznajemy Osobe Boga. Poniewaz to jest Jego pomysl, Bog nam w tym pomaga. Hallelujah!
OdpowiedzUsuńZnajac Osobe rosnie nasza ufnosc w Bogu i uwielbienie Jego. Latwiej takze widziec Jego dzialanie w naszym zyciu,zyciu innych, i poznac Boga glebiej.
Marta, dziekuje za podzielenie sie tym Chlebem, posilkiem niezmiernie tresciwym. Pozdrawiam serdecznie.
Teresa